Liitu listiga. Juba 10246 liitunut!

  Sri Lanka üldinfo

  SRI LANKA – INDIA OOKEANI PÄRL
  Sri Lanka on pisarakujuline saar India ookeanis, mis asetseb India lõunatipu lähistel, ekvaatorist pisut põhja pool. Sri Lanka omab 3000 aasta pikkust dokumenteertud ajalugu. Tema head süvasadamad ja geograafiliselt tähtis asukoht mängisid olulist rolli, et saarest kujuneks strateegiliselt tähtis koht antiikse Siiditee ajast kuni II Maailmasõjani välja. Sri Lanka on väga mitmekesine riik, mis on koduks paljudele religioonidele, rahvastele ja keeletele.

  Kliima
  Sri Lanka naudib troopilist kliimat. Vaid kaks korda aastas toimuv mussooniperiood pakub sellele mõningat vaheldust. Colombo ja maa Edela osa saab mussoonvihmu aprillist-maini ja septembrist-oktoobrini. Seevastu maa Ida osa saab oma vihmad kätte peamiselt novembrist-jaanaurini.

  Tänu ekvaatori lähedusele püsib temperatuur kõrge pea aasta läbi, ainuke jahedam koht on maa mägisemad alad. Keskmiseks temperatuuriks rannikumadalatel on +27 kraadi ja mägipiirkondades +17 kraadi.

  Ajalugu
  Sri Lanka ajaloo vanimad kroonikad pärinevad üle 2500 aasta tagusest perioodist. Tänu oma strateegiliselt heale asukohale tekkisid Sri Lankal laialdased kaubandus- ja kultuurisidemed paljude muistsete tsivilisatsioonidega. Läbi ajaloo on saarel olnud palju erinevaid nimesid. Kreeklaste jaoks oli ta Taprobane, araablaste jaoks Serendib ja portugaalalste jaoks Ceilao. Hollandlased ja britid kutsusid teda vastavalt Zeylan ja Ceylon. Saare praegust nimetust Sri Lanka võiks tõlkida nagu “Särav Saar”.

  sri-lanka

  Rahvastik
  Sri Lanka on paljurahvuseline maa, mille rahvaarvuks loetakse 19 miljonit. Kõige suurema enamuse rahvastikust (72%) moodustavad singalid. Tamileid on 19%, moslemeid 8% ja valgeid (hollandlaste ja portugaalaste järeltulijaid) 1% elanikkonnast.
  Kõik saare inimesed on olenemata oma rahvusest väga sõbralikud ja rõõmsameelsed.

  Religioon
  Eksisteerib neli peamist usku
  1) Budiste – 69% elanikkonnast
  2) Hinduiste – 13 % elanikkonnast
  3) Islamiusulisi – 8% elanikkonnast
  4) Kristlasi -7% elanikkonnast

  Keeled
  Enamik inimesi räägivad kas sinagli, tamili või inglise keelt. Enamik inimesi saarel mõistab pisut inglise keelt, mis teeb turistide elu lihtsamaks.

  Raha
  Sri Lanka ruupia (Rs) mis jaotub 100 sendiks.
  Mündid – 1 Ruupia, 2 Ruupiat, 5 Ruupiat, 10 Ruupiat
  Paberahad – 10 Ruupiat, 20 Ruupiat, 50 Ruupiat, 100 Ruupiat, 500 Ruupiat, 1000 Ruupiat, 2000 Ruupiat, 5000 Ruupiat

  Populaarsed vaatamisväärsused Sri Lankal.

  Sigiriya

  Sri Lanka kõige populaarsemaks ajalooliseks vaatamisväärsuseks on 5. sajandist pärinev kuningas Kasyapa kaljukindlus. See praeguseks lagunenud tsitadell asus 200 meetri kõrguse lõvi kuju meenutava kaljumüraka otsas. Sellest sai koht ka Lõvi kalju nime, sest kaugemalt sellele vaadates joonistuvad välja lõvi kontuurid. Kuningas Kasyapa rajas siia oma palee ja kattis kalju seinad imeilusate freskodega, mis on sälinud kuni tänapäevani. Need freskod, koos Ajanta koobaste ferskodega, on ühed maailma vanimad seni sälinutest ja hämmastavad vaatajaid oma inspireeriva iluga. Poole tee peale üles ulatub kaljust välja hiiglaslik lõvi käpp. Sigiriya kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja ja on üks parimaid näiteid muistsest Sri Lanka linnaplaneerimise arhitektuurist.
  Sigiriya-sri-lanka

  Dambulla

  Dambulla, tuntud ka nime all Jambukola Viharaya, on koobastempel mis kuulub samuti UNESCO maailmapärandi nimistusse ja on suurim ning paremini sälinud templikompleks Sri Lankas. Arvatakse, et templid rajas juba 1.sajandil enne meie aega kuningas Valahambahu. Kuigi ümbruskonnas on avastatud ligi 80 koobast, koosneb peatempel viiest suuremast koopast. Neis koobastes asuvad maalid ja skulptuurid, mis kujutavad stseene prohvet Buddha elukäigust. Kokku asub koopas 153 Buddha kuju, kolme Sri Lanka kuninga kuju ja nelja Jumaluse kujud. Samuti võime leida Hindu jumalate Višnu ja Ganeshi kujud. Templi pindala on ligikaudu 2000 ruutmeetrit. Kõige suurem Buddha kuju on ligi 14 meetrit kõrge.
  Dambulla-sri-lanka

  Anuradhapura

  Anuradhapurat peetakse Sri Lanka kolmandaks pealinnaks pärast Tambapannit ja Upatissat ja tema roll maa iidses ajaloos oli väga suur. See kuulsusrikas linn on maailma üks vanimaid püsiva asustusega linnu ja tähtsuselt kaheksas Maailma Kultuuripärandi vaatamisväärsus Sri Lankas. Siin asuv üle 2200 aasta vanuse Püha Bodhi puu, ollapärit sama kuulsa Bodhi puu võrsest, mille all prints Siddharta Gautama, tulevane Buddha, Sarnathis omal mediteeris ja valgustunuks sai. See on üks maailma vanimaid dokumenteeritud puid. Samuti asub siin Sri Lanka kuulsaim stuupa Ruwanweliseya (pärineb 2.sajandist e.m.a) ja samuti Pronkspalee (kunagise pronksise katuse tõttu)
  Ülejäänud tähtsamad vaatamisväärsused on veel Samadhi Buddha kuju ja Isurumuniya Kaljutempel (3.sajandist e.m.a.), mis on kuulus oma kaljudesse uuristatud nikerduste tõttu.
  Anuradhapura-sri-lanka

  Polonnaruwa

  Polonnaruwa sai Sri Lanka pealinnaks peale Anuradhapura allakäiku. Ta kuulutati riigi pealinnaks kuningas Vijayabahu poolt, kes esimesena tõrjus tagasi Chola dünastia rünnakud mandri-Indiast 1070.aastal. Täna on Polonnaruwa UNESCO Maailmapärandi vaatamisväärsus. Selle linna Kuldne ajastu leidis aset kuningas Parakramabahu valitsemise ajal, kes võttis esimesena kasutusele suured niisutussüsteemid nagu näiteks Parakrama Samudhraya, mis hõlmab üle 6000 aakri suurust ala. Kuningliku Palee varemed ja mitmete teiste hoonete säilmed rõõmustavad turiste tänase päevani. Teised tähtsamad vaatamisväärsused on Gal Vihara – kaljust välja tahutud 3 võimast erinevas poosis Buddha kuju, edasi Vastuvõttude Maja, Lootose Vann, kuningas Parakramabahu kuju, endine Püha Hamba Tempel, Shiva Tempel, Lankathilake, Watadage, Galpotha ja Kiri Viharaya.
  Polonnaruwa

  Kandy

  Maailma Kultuuripärandisse kuuluv Kandy oli viimane Sri Lanka kuningate pealinn, enne kui maa allutati Briti kroonile aastal 1815. See paik, mida viimati valitses kuningas Sri Wickramarajasinghe on väga rikas oma hämmastavate vaatamisväärsuste poolest. Neist kõige tähtsam on Kandy järve kaldal asuv Püha Hamba Tempel, lisaks muidugi kogu linn ise ja muudki atraktsioonid.
  Kandy sri lanka

  Nuwara Eliya

  Nuwara Eliya on saanud populaarseks sihtkohaks turistidele, kes naudivad senisest jahedamat kliimat ja hingematvaid vaateid maa mägipiirkonnas. Lisaks oma ilule rõõmustab Nuwara Eliya turiste ka Lõuna Aasia parima 18-augulise golfirajaga.Linn mängib olulist rolli veel selle poolest, et on üks maa teetootmise suurimaid keskusi.
  Nuwara-Eliya-sri-lanka

  Yala

  Yala Rahvuspark on kahtlemata Sri Lanka suurim ja populaarseim. Sri Lankat teatakse maailmas kui ühte mitmekesisema bio-kooslusega ala. Väga vähe on aga räägitud sellest, et Yala on üks maailma kõige tihedamini asustatud leopardide elupaiku. Külastajad võivad kohata metsikute elevantide karju, metssigu, piisoneid, leoparde, karusid, hirvi ja krokodille. Samuti tohtul hulgal erinevaid linde.
  yala sri lanka

  Populaarsed Lõunaranniku rannad
  Palmidega palistatud kuldsed liivad, maalilised lahesopid ja vahused laineharjad, mis purunevad vastu Lõunaranniku kaljusid, loovad sõbraliku ja rahuliku, pea paradiisilaadse atmosfääri, kus kõik elavad hinged leiavad rahu ja õndsuse. Hikkaduwa on surfamise ja snorgeldamise paradiis, mis lisaks oma rikkalikkule vee-alusele maailmale võõrustab ka Sri Lanka suurimat rannafestivali.
  Hikka festival, mille ajalugu ulatub pea viissada aastat tagasi, toimub aprillis ja pakub rikkalikke elamusi nii kohalikele kui turistidele. Teine festival “Ma armastan Unat”, mis toimub Unawatunas ja leiab aset jaanuaris, lisab Lõunaranniku elule veelgi värvi. Kui teile pakuvad huvi maailma suurimad elusolendid, siis Mirissa pakub põnevaid vaalavaatlusretki pädevate giidide juhtimisel, kus vahuste lainete harjadel võib kohata nii sinivaalu kui ka kašelotte. Weligama rannik, kus käib vilgas igapäevane elu ja kalapüük, pakub unustamatuid etnograafilis-kultuurilisi elamusi kohaliku regiooni olustiku kohta..

  Populaarseimad Idaranniku rannad
  Sri Lanka Idarannik on segu kristallpuhta vee ja liivaga randadest, suurtest delfiiniparvedest ning veepinnal libisevate vaalade hiiglaslikeist uimedest, sõnaga tõeline paradiis päikese, mere ja rannaliiva nautlejatele. Idaranniku veed on meelispaigaks surfaritele ja teiste veespordialade huvilistele, kes tulevad siia kokku üle terve maailma. Idaranniku kroonijuveeliks võib pidada
  Arugami lahte, mis on üks maailma soositumaid surfipaiku ning harmoneerub hästi veel selliste spordialadega nagu surfamine, veesuusatamine, lainelaud, jetisõit ja vesilangevarjusõit.
  Passikudaha koos Nilaweli, Uppaveli ja Kalkudah-ga moodustab laia ja turvalise randade vööndi, mis on tuntud ka kui Aasia Imena. Tuvi saare Rahvuspark on üks kahest suurimast mererahvuspargist Idarannikul.
  Sri Lanka üks kõige atraktiivsemaid randu Trincomale ja selle lähedane meri on tuntud oma delfiiniparvede ja vaalade poolest.

  Lääneranniku tuntuimad rannad
  Nii Colombo kui ka Lääneranniku alad meelitavad oma tohutu hulga põnevate atraktsioonidega pidevat ligi nii sise- kui ka välismaiste turistide voolu. Lavinia mägi pakub kindlasti kvaliteetse perepuhkuse veetmise võimalusi, kuid on sobilik paik ka paaridele ja üksikutele et veeta seal oma muretu puhkus. Edasi põhja poole minnes, Negombo ja Kalpitiya regioonis, avanevad head võimalused seiklusturismi harrastamiseks. Huvilised võivad rentida katamaraani, mida senini kasutatakse kohalikus kalapüügis ja avastada selliseid paiku, mida ei külasta ükski amtelik tuur ega reisifirma.
  Väga palju paadieksursioone väljub Muthurajawelast. Põnev on Väikese Rooma ekskursioon, mis viib turistid ühele kenale saarele uudistama sinna kunagi rajatud Rooma katolikke kirikuid. Hollandi kanal ja Hollandi Fort on kaks teist põnevat sihtkohta. Kite surfingu (veelangevarju sport) paradiis, aga asub Kalpitiya rannas.

  Jaffna

  Iidne sadamalinn Jaffna, mis asub Sri Lanka põhjatipus ja võtab enda alla 2560 ruutkilomeetri suuruse ala, on üks Sri Lanka tihedaima asustusega piirkondi. Enamus Jaffna piirkonnast on kuiv ja liivane ning muu osas on valdavaks maastikutüübiks maasse tunginud madalad laguunid. Suurimaks huviväärsuseks on muistne Hollandi Fort, mille ümber paikneb suur hulk vähetuntud randu koos mõnede hollandi koloniaalperioodist pärit majadega. Jaffna on ka tähtis palverännukoht kõikidele usklikele, sest piirkonnas asub hulgaliselt nii templeid, mošeesid kui ka kirikuid.

  Otsid endale lõõgastavat reisi?
  Pole probleemi! Lennutame sind ükskõik millisesse riiki. Võta meiega ühendust ning teeme sulle parima pakkumise!

  chakra1 finair1 kidytour insta1 nova1 salva1 tallink1 nova tez1tez1anex